Uczniowie klas pierwszych bialskich szkół ponadpodstawowych już korzystają z legitymacji elektronicznych. Miasto przeznaczyło na ich zakup ponad 36 tys. zł. Cyfrowe innowacje mają stanowić ułatwienie - do legitymacji można wgrać aplikację Karty Miejskiej, Biblioteki Miejskiej i innych. Szkoła może wprowadzić czytniki w swojej stołówce, bibliotece.
Wprowadzenie legitymacji usprawni funkcjonowanie uczniów w środowisku szkolnym i miejskim. Zastąpi papierową legitymację która się niszczy, zużywa. Szkoły dokonują zakupu legitymacji w Wytwórni Papierów Wartościowych. Nadruki są wykonywane w szkołach.
Na chwilę obecną e-legitymacje wprowadzane są w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Wprowadzenie e- legitymacji jest opcjonalne, czyli uczniowie mogą wybrać, z jakiej legitymacji chcą korzystać.
E-legitymacja to plastikowa karta, która zawiera układ elektroniczny z interfejsem bezstykowym, tj. posiadająca opcję zbliżeniową. Karta ma format dowodu osobistego, a pieczątki szkoły zastępuje hologram. Ministerstwo Edukacji Narodowej dopuściło ww. formę jako dokument. Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z przepisami „Na e-legitymacji szkolnej mogą być kodowane usługi związane ze statutową działalnością szkoły oraz przejazdami środkami publicznego transportu.” Daje to możliwość wykorzystania jej np. w systemach kontroli dostępu na teren szkoły, jako karta biblioteczna,
Elektroniczna legitymacja szkolna, może być też wykorzystana w systemie wydawania obiadów w stołówce szkolnej, e-legitymacja może więc zastąpić papierowe karnety i inne tradycyjne metody weryfikacji.
E-legitymacja to zmniejszenie liczby dokumentów, jakie uczeń powinien posiać przy sobie, co jest bardzo dużym ułatwieniem i wygodą.