Wrzesień miesiącem upamiętnienia tragicznych wydarzeń 1939 roku
2019-10-03
Cykl wydarzeń upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej otworzyły uroczystości miejskie 1 września. Przed Miejscem Straceń na placu Wolności prezydent Michał Litwiniuk podkreślił znaczenie pięknych patriotycznych postaw tych, którzy rozpoczęli wtedy walkę za ojczyznę i pozostali w niej niezłomni.
1 września w kościele św. Anny odprawiona została msza święta w intencji wszystkich walczących podczas II wojny światowej. W niezwykle wzruszającej homilii br. gwardian Bogdan Augustyniak podkreślił znaczenie pamięci o tamtym strasznym czasie. Miejskie uroczystości odbyły się przy Miejscu Straceń na placu Wolności. Prezydent Michał Litwiniuk przypomniał o wydarzeniach września 1939 r., które dotknęły bezpośrednio mieszkańców Białej Podlaskiej.
W ciągu całego miesiąca przypominano i czczono wydarzenia sprzed 80 lat. W Miejskiej Bibliotece Publicznej 12 września odbyła się konferencja na temat przebiegu działań wojennych na Podlasiu. Bialskie szkoły zaprosiły uczniów i mieszkańców na refleksyjne spotkania upamiętniające. II LO im. E. Plater oraz Stowarzyszenie Guardian zorganizowało turniej strzelecki.
17 września mieszkańcy Białej Podlaskiej zgromadzili się przy Pomniku Sybiraków. Tego dnia przypadała rocznica napaści sowieckiej na Polskę. W uroczystościach wzięli udział kombatanci, Sybiracy, świadkowie wojny.
Podczas Koncertu Pamięci, w którym wzięli udział utalentowani młodzi bialczanie, podsumowano również w tym dniu konkurs dla uczniów bialskich szkół. Zaowocował on wydaniem tomiku "Z głową na karabinie..." z ich utworami, których motywem przewodnim jest wojna. To wiersze i opowiadania o znanych i nieznanych bohaterach czasów wojny i okupacji. Został wydany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej w serii Biblioteczki Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego. W słowie wstępnym do tomiku prezydent Michał Litwiniuk napisał:
"Patriotyzm może się przejawiać na wiele sposobów. To zarówno okazywanie szacunku temu, co związane z kulturą ojczyzny, symbolom narodowym, jak i uprzejmość na co dzień wobec sąsiadów czy osób mijanych na ulicy. W czasie wojny najpowszechniejszym przejawem patriotyzmu jest walka za ojczyznę. W czasach pokoju nie trzeba dawać takich dowodów miłości do ojczyzny, co nie oznacza, że jest mniej żarliwa, a patriotyczne postawy mniej potrzebne i istotne.
Wiersze i opowiadania uczniów bialskich szkół znajdujące się w tomiku, który trzymają Państwo w rękach, świadczą o tym, że młodzi bialczanie doskonale rozumieją, jak być patriotą w czasach, gdy nie muszą chwytać za broń. Te utwory dowodzą dojrzałości młodych ludzi, którzy w dobie elektronicznej komunikacji potrafią docenić wartość rozmowy z ostatnimi świadkami wojny. Ich spisane refleksje są niczym piękne skrzynie, w których ukryto najcenniejszy skarb: skarb pamięci o ofierze o bohaterstwie. To piękne przykłady wrażliwości, którą my, dorośli, mamy obowiązek pielęgnować.
II wojna światowa odebrała rówieśnikom naszych młodych literatów marzenia, a wielu i życie. W 80. rocznicę tego tragicznego wydarzenia otrzymaliśmy od uczniów bialskich szkół wzruszające świadectwa patriotyzmu rozumianego jako odpowiedzialność za naród i państwo. Są dla nas symbolem postawy nowego pokolenia – doceniającego historię i poświęcenie przodków tak samo, jak doceniają swoje spokojne i bezpieczne życie.
Poezja to język pięknych uczuć i trudnych myśli. Wyraża je najcelniej i skłania, byśmy w biegu codzienności zatrzymali się i pomyśleli o tym, co najważniejsze. Dla bialczan to pamięć o historii i mądre kształtowanie przyszłości".
26 września prezydent Białej Podlaskiej złożył kwiaty na ul. Krótkiej, w miejscu, w którym znajdują się symbiliczne tabliczki z nazwiskami bialskich Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej. Ostateczna likwidacja bialskiego getta rozpoczęła się 10 czerwca 1942 r. We wrześniu i październiku w mieście zostało zamordowanych ok. 3600 Żydów.
26 września 2024 r. o godzinie 18:00 w Dział Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej odbędzie się spotkanie z dr. Stanisławem Romanowskim, Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, autorem książki "Prawosławny Dekanat Bialski w latach 1918-1939.
Jesienny Rajd Rowerowy zakończony ogniskiem przygotowanym przez warsztaty szkolne Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 rozpoczął Europejski Tydzień Sportu, który potrwa do 30 września.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.