Lata 90. i pierwsza dekada XXI wieku przyniosły placówce szybki rozwój i popularność. Na tyle istotną, że aby pomieścić wszystkich uczniów należało wybudować nowe skrzydło szkoły. Zapraszamy do lektury ostatniej, czwartej części historii ZSZ nr 1, przygotowanej z okazji jubileuszu 75-lecia.
Nowa dyrektor Marta Borys rozpoczęła pełnienie obowiązków 15 sierpnia 1992 r. Funkcje wi-cedyrektorów powierzono Bożennie Prokopiuk, Bożennie Czyżewskiej-Kasjaniuk i Stanisławowi Bożykowi. W roku szkolnym 1992/93 w placówce pracowało już 75 nauczycieli, którzy kształcili młodzież w wielu rodzajach szkół, wchodzących w skład Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Były to m.in. liceum ogólnokształcące, liceum ekonomiczne i handlowe, technikum zawodowe i zasadnicza szkoła zawodowa, kształcąca kucharzy, kelnerów i sprzedawców. Zorganizowano także klasę wielozawodową, kształcącą uczniów w zawodach: piekarz, cukiernik, masarz i kucharz.
Ogółem w roku szkolnym 1992/93 w Ekonomiku uczyło się 1188 dziewcząt i chłopców. Do tego należało dodać ponad 500 słuchaczy szkół zaocznych. Przybywało uczniów i zmieniał się wystrój i wyposażenie szkoły. Klasy wzbogaciły się o sprzęt audiowizualny i kasety video, plansze i inne pomoce dydaktyczne. W 1995 r. zorganizowano siłownię, którą zaopatrzono w profesjonalny sprzęt.
Lata 90. to przede wszystkim początek komputeryzacji szkół. Pierwsza pracownia komputerowa powstała w Ekonomiku już w 1992 roku. Wkrótce nowoczesne urządzenia pojawiły się w księ-gowości, sekretariacie i bibliotece. Z kolei rok szkolny 1998/99 przyniósł początek sieci interne-towej, którą podłączono w pracowniach w ramach projektu Internet w szkole.
Jednym z najważniejszych celów szkoły w tamtym czasie stało się pozyskanie nowych sal lek-cyjnych dla wciąż powiększającej się liczby uczniów. Zajęcia prowadzono już sześć dni w tygo-dniu od godz. 8.00 do 19.00. Początkowo rozważano przebudowę internatu, jednak ostatecznie zdecydowanie się na budowę dodatkowego skrzydła. Uroczyste wmurowanie kamienia węgiel-nego i aktu erekcyjnego pod nowy budynek nastąpiło 31 maja 1997 roku, podczas I zjazdu ab-solwentów szkoły. Nowy pomieszczenia oddano do użytku w roku szkolnym 2000/2001. W obiekcie o powierzchni ponad 2480 mkw. znalazło się 19 sal, w tym pracownia technologiczna, sala komputerowa, biblioteka i czytelnia.
Przełom wieku przynosi reformę systemu oświaty. W ramach nowych zasad naukę w szkole w 1999 roku podejmuje 118 gimnazjalistów. Zmienił się także nieznacznie system oceniania, obo-wiązujący do dziś, wprowadzający nową nazwę oceny dopuszczającej, zamiast miernej.
Widoczne postępy szkoły zauważalne zostają także na arenie ogólnopolskiej, gdzie Ekonomik zdobywa wiele nagród i tytułów. Wśród nich należy wymienić miano „Szkoły z klasą” przyznane gimnazjum oraz technikum, tytuł Lokalnej Akademii Cisco za wdrażanie najnowszych tendencji rozwojowych w dziedzinie sieci informatycznych, obecność w gronie laureatów programu „Szkoła marzeń”, udział w projektach Szkoła Kompetencji Kluczowych czy tytuł Szkoła Od-krywców Talentów. Do tego należało by dodać liczne osiągnięcia indywidualne uczniów. W Rankingu Perspektyw z 2010 roku bialska placówka zajęła 8. miejsce w województwie lubel-skim, najlepsze spośród wszystkich bialskich szkół średnich.
Rok 2014 przynosi zmianę dyrektora szkoły. Po 22 latach na emeryturę odchodzi Marta Borys, a jej miejsce zajmuje Ireneusz Długołęcki. Jego najważniejszym zadaniem stało się przeprowa-dzenie niezbędnych remontów, pozyskanie dla placówki dodatkowych funduszy i dostosowanie kształcenia zawodowego do zmieniających się potrzeb i rynku pracy. Nowoczesnej edukacji mają służyć porozumienia z bialskim firmami i uczelniami, które ułatwią absolwentom w przyszłości znalezienie dobrze płatnej pracy.
W roku szkolnym 2016/2017 naukę w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 podjęło 1142 osoby w 42 rodzajach szkół, w których uczniowie kształcą się m.in. w zawodach: technik geodeta, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik teleinformatyk, technik handlowiec, technik informatyk czy technik architektury krajobrazu. Ireneusza Długołęckiego wspierają wicedyrektorki: Anna Ciołek, Iwona Jarocka, Marta Stańczuk i Iwona Zawadzka. Grono pedagogiczne składa się ze 116 nauczycieli i 37 osób na stanowiskach administracyjno-obsługowych.
Fot. w kolejności: sala komputerowa, dyrektor M. Borys, , wmurowanie kamienia węgielnego pod nowe obiekty, nowe skrzydło w stanie surowym, I zjazd absolwentów, nowe skrzydło szkoły, dyrektor I. Dłu-gołęcki, podpisanie porozumienia.
Tekst powstał w oparciu o opracowanie S. Nosalskiego.
26 września 2024 r. o godzinie 18:00 w Dział Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej odbędzie się spotkanie z dr. Stanisławem Romanowskim, Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, autorem książki "Prawosławny Dekanat Bialski w latach 1918-1939.
Jest to jedna z najważniejszych imprez motoryzacyjnych w regionie, która zrzesza kierowców i miłośników sportów samochodowych.
Jesienny Rajd Rowerowy zakończony ogniskiem przygotowanym przez warsztaty szkolne Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 rozpoczął Europejski Tydzień Sportu, który potrwa do 30 września.
Zapraszamy na miejską potańcówkę na dechach Amfiteatru, organizowaną przez prezydenta miasta Michała Litwiniuka oraz Bialskie Centrum Kultury.
Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 9-14 lat do wzięcia udziału w wyjątkowym konkursie literackim - Bajki, Bajeczki...