Aktualności
Prezydent odsłonił tablicę w hołdzie ofiarom stanu wojennego (WIDEO)
2015-12-14
Tegoroczne obchody rocznicy ogłoszenia stanu wojennego miały wyjątkowy charakter. W kościele Wniebowzięcia NMP została odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary stanu wojennego, w tym Wojciecha Cieleckiego - bialczanina zamordowanego przez patrol wojskowy w nocy z 1 na 2 kwietnia 1982 roku. W uroczystości odsłonięcia wziął udział prezydent Dariusz Stefaniuk oraz brat zmarłego.

Cielecki jest oficjalnie uznany za jedną z ofiar tego traumatycznego okresu z najnowszej historii Polski. Był pracownikiem Spółdzielni Galanterii Skórzanej. Nocą został zatrzymany przez patrol wojskowy. Żołnierze byli prawdopodobnie pijani, bili chłopaka, aż w końcu użyli broni. 19-latek zginął od strzału w główną aortę.

- Jeszcze jako radny zabiegałem o upamiętnienie ofiar stanu wojennego, a w szczególności bialczanina Wojciecha Cieleckiego, który pochodził z naszego miasta, a jego straszna śmierć wpisała się w ten haniebny czas dla naszego kraju. Każdy z nas mógłby być na jego miejscu, co tylko potwierdza, że stan wojenny był wielkim zagrożeniem dla wszystkich Polaków – mówił Dariusz Stefaniuk, dziękując w szczególny sposób bialskiemu oddziałowi NSZZ Solidarność za konsekwentne upamiętnianie ważnych wydarzeń z najnowszej historii kraju.

W południe prezydent w towarzystwie bialskiego oddziału NSZZ Solidarność złożył kwiaty pod pomnikiem na ul. Warszawskiej. Wieczorem mszy św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego przewodniczył ks. dziekan Andrzej Biernat, który podkreślał, że rocznicowa niedziela jest również pierwszą w nowym roku liturgicznym, ogłoszonym jako Rok Miłosierdzia.

W kazaniu ks. Marek Wasilewski powoływał się na słowa św. Jana Pawła II: „Nie może być przelewana polska krew, bo zbyt wiele jej przelano, zwłaszcza w czasie wojny. Przeto czyńmy wszystko, aby w pokoju budować przyszłość ojczyzny”. Kapłan podkreślał, że budowanie przyszłość kraju w pokoju i czystości sumienia jest wartością uniwersalną.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert laureatów pieśni patriotycznej. Na scenie pojawiła się młodzież z bialskich szkół, a dodatkowo zaprezentowali się recytatorzy z Bialskiego Centrum Kultury oraz Studio Wokalne Brevis, które wykonało utwory Jacka Kaczmarskiego.

Pozostałe artykuły

Spotkanie z dr. Stanisławem Romanowskim
2024-09-25

26 września 2024 r. o godzinie 18:00 w Dział Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej odbędzie się spotkanie z dr. Stanisławem Romanowskim, Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, autorem książki "Prawosławny Dekanat Bialski w latach 1918-1939.

Za nami 6. Rajd Bialski organizowany przez Automobilklub Bialskopodlaski
2024-09-25

Jest to jedna z najważniejszych imprez motoryzacyjnych w regionie, która zrzesza kierowców i miłośników sportów samochodowych.

Jesienny Rajd Rowerowy
2024-09-24

Jesienny Rajd Rowerowy zakończony ogniskiem przygotowanym przez warsztaty szkolne Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 rozpoczął Europejski Tydzień Sportu, który potrwa do 30 września.

Potańcówka na dechach Amfiteatru
2024-09-24

Zapraszamy na miejską potańcówkę na dechach Amfiteatru, organizowaną przez prezydenta miasta Michała Litwiniuka  oraz Bialskie Centrum Kultury.

Konkurs literacki - Bajki, Bajeczki...
2024-09-24

Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 9-14 lat do wzięcia udziału w wyjątkowym konkursie literackim - Bajki, Bajeczki...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.